ביבי-בומב / ביבי-גאמפ

ביבי-בומב / ביבי-גאמפ

אודות

"ביבי-בומבינג" (מלשון פוטו-בומבינג) הוא תמונה ערוכה בה מציץ ראשו המחייך של ראש הממשלה בניימין נתניהו איפשהו בתמונה עם או בלי קשר לקורה בתמונה. לרוב מדובר בתמונות היסטוריות או בעלות משמעות – בהן לא היתה לראש הממשלה שום מעורבות, מן הסתם. המם נוצר כאשר באוקטובר 2011 הוחזר החייל החטוף גלעד שליט לחיק משפחתו משבי החמאס, וראש הממשלה נתניהו התעקש להדחף לכל תמונות העיתונות באירוע בצורה שנראתה מאולצת כל כך שכמעט והיתה יכולה בעצמה בפוטושופ.

התמונה המקורית - צולם על אבי אוחיון בשירות לשכת העיתונות הממשלית
התמונה המקורית – צולם על אבי אוחיון בשירות לשכת העיתונות הממשלית

המם נקרא לימים "המם הישראלי הראשון", בין אם זה נכון או לא, משום שהיה המם הישראלי הראשון שתפס תאוצה ויראלית ותשומת לב מקומית ואפילו עולמית.

מקור

הראשון לקלוט את הפוטנציאל הפוטושופי בתמונה היה אורי שטרייגולד, שבראיון לעידו קינן בחדר 404 אמר "ראיתי את התמונה הספציפית הזאת, שהיא אחת המוזרות שצילמו בישראל – התמונה המקורית נראית כמו פוטושופ, היא נראית מודבקת". הראיון המלא ב- חדר 404, אך התמונה הראשונה שזכתה לטיפול היתה זכיית מכבי תל אביב בגביע אירופה ב-1977. שטרייגולד עצמו קרא לתמונה "ביבי-גאמפ", על שם הסרט "פורסט-גאמפ" שם ערכו יוצרי הסרט את תמונתו של פורסט גאמפ, גיבור הסרט, לאירועים שונים חשובים בהיסטוריה. מהר מאד התחילו וריאציות שונות להתפרסם בין חבריו של שטרייגולד והחוצה לשאר אומת הפייסבוק, עד שתוך מספר שעות אף נפתח בלוג הטאמבלר Fuck Yeah BibiBomb שהחל לאגור ולאצור את כל היצירות תחת הכותרת "הוא בכל מקום". עוד באותו החודש נאספו בבלוג יותר מ- 300 וריאציות שונות של המם.

משמעות פוליטית

מעבר לביקורת על המקרה הספציפי בו נוצרה התמונה במקור, המאקרו משמש לעיתים להראות את ראש הממשלה נתניהו כ- 'אדון הבובות', מישהו שנמצא מאחורי הקלעים של סיפורים שנוים במחלוקת כאלה ואחרים, או לחלופין מישהו שלוקח קרדיט על דברים שלא נוגעים אליו רק כדי לצאת 'גיבור השעה'. עם זאת, לא כל הוריאציות הן בהכרח בעלות משמעות פוליטית, וכקורה בממים רבים, לעיתים מדובר בשטות לשם השתטות.

תגובת ראש הממשלה

לאחר מספר ימים בהם המם הפך לויראלי כל כך שפורסם בעיתונות ובכל פינה באינטרנט, החליטו במשרד ראש הממשלה להשתתף בחגיגה ופרסמו בעמוד הפייסבוק של נתניהו את התמונה הבאה (התגובה מתכתבת גם עם מיני-מם אחר על ראש הממשלה – השימוש במילה "דוגרי"):

קישורים חיצוניים:

דוגמאות בולטות

נאמן תמיד – על ידי דוד אבוטבול

 

הוא בכל מקום – מקורי על ידי FuckYeahBibiBomb
יש לו חלום – על ידי אריאל זונשיין

 

תמיד ידע לגנוב את ההצגה – על ידי גיל מטוס

ביבי-בומבינג בחדשות ערוץ 2

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *